direkt zum Seiteninhalt direkt zum Seitenmenü direkt zum Hauptmenü

Kulturzentrum und Museum |  Redakcja |  Polityka prywatności | Kontakt


Historia muzeum

„Muzeum Marchii Wkrzańskiej” zostało otwarte w roku 1899 z inicjatywy stowarzyszenia muzealno-historycznego Marchii Wkrzańskiej jako pierwsze muzeum regionu w kościele Ducha Świętego w Prenzlau.
Kiedy w roku 1927 szpital w Prenzlau wyprowadził się z dawnego klasztoru dominikanów, pojawiła się możliwość wykorzystania na potrzeby muzeum dodatkowo tamtejszych pomieszczeń i zaprezentowania sztuki sakralnej, starych utensyliów rzemieślniczych, historycznej broni oraz przedmiotów związanych z historią prawa. W marcu 1945 roku Muzeum w Prenzlau zostało przeniesione ze względu na działania wojenne. Dzięki temu działaniu udało się uratować cenne przedmioty. Główny budynek muzeum, kościół Ducha Świętego, spalił się całkowicie podczas zniszczenia miasta w kwietniu 1945 roku. Klasztor dominikanów pozostał nienaruszony, jednak istniejące pomieszczenia zostały m.in. zamienione na prowizoryczne kwatery.
Dopiero w roku 1957 udało się ponownie przygotować niektóre z dawnych pomieszczeń muzealnych na potrzeby muzeum. W następnym okresie muzeum w Prenzlau rozwijało się stopniowo, stając się uznaną instytucją. Obok godnej uwagi rozbudowy zbiorów, zwłaszcza w obszarze sztuki i kultury średniowiecza, ze względu na przytłaczającą ilość znalezisk z dawnego klasztoru cystersów koło Seehausen w Marchii Wkrzańskiej (Uckermark), udało się również stworzyć zbiór prehistoryczny.

Dzięki swemu ponadregionalnemu zasięgowi muzeum historyczno-kulturowe osiągnęło znaczny poziom rozpoznawalności, co zachęciło do hojnych darowizn.
W roku 1987 muzeum otrzymało z powrotem obiekty, które musiało opuścić w 1945 roku. W wyniku gruntownej renowacji klasztoru dominikanów w latach 1997-1999 muzeum historyczno-kulturowe zyskało powierzchnie wystawiennicze i magazyny.
Włączenie w zespół klasztorny w roku 2011 tzw. pralni umożliwiło pozyskanie dodatkowych pomieszczeń dla muzeum, dzięki czemu dziś, obok obszernej ekspozycji poświęconej historii kultury regionu, dostępne są dwie sale na wystawy specjalne oraz pomieszczenie na kolekcję archeologiczną z częścią muzealno-edukacyjną.

Podczas wizyty obowiązują aktualne przepisy higieniczne.

Klasztor dominikanów w Prenzlau
Muzeum historyczno-kulturowe
Uckerwiek 813
D-17291 Prenzlau
Telefon: +49 3984 75-265 / 75-266
Faks: +49 3984 75-293
museum@dominikanerkloster-prenzlau.de

Godziny otwarcia
W poniedziałek zamknięte
Od maja do września: od wtorku do niedzieli od 10 do 18
Od października do kwietnia: od wtorku do niedzieli od 11 do 17

 

Historia muzeum

Powrót Poczàtek strony Wydruk strony